Η Πρέσβης της Αυστρίας διαβάζει στα παιδιά

i_presvis_tis_aystrias_diavazei_sta_paidia

Η Πρέσβης της Αυστρίας, κα Hermine Poppeller, τίμησε με την παρουσία της το Σχολείο την Πέμπτη 28 Νοεμβρίου, με αφορμή την Ημέρα Ανάγνωσης Γερμανικής Λογοτεχνίας, που διοργάνωσε για δέκατη φορά το τμήμα Γερμανικών.

Την Πρέσβη υποδέχτηκε η κα Χρυσάνθη Μωραΐτη-Καρτάλη μαζί με την υπεύθυνη του τμήματος Γερμανικών, Χριστίνα Ρούτνερ. Στη συνέχεια η κα H. Poppeller επισκέφτηκε το Ινστιτούτο ÖSD Ελλάδας – Σχολή Μωραΐτη και ενημερώθηκε από τη διευθύντριά του, Χ. Ρούτνερ, και τις συνεργάτιδές της για την πορεία του Αυστριακού Φορέα Πιστοποίησης Γλωσσομάθειας, τον οποίο έχει αναλάβει το Σχολείο από το 2014.

Τα παιδιά της ε’ Δημοτικού απόλαυσαν στη σκηνή του Θεάτρου το παραμύθι που τους διάβασε η Πρέσβης και είχαν στη συνέχεια τη δυνατότητα να συζητήσουν μαζί της.