LeMUN 2019 - Leiden

lemun_2019_-_leiden

Οι μαθητές/τριες του ομίλου Forensics Γυμνασίου και Λυκείου-ΙΒ έλαβαν μέρος στην προσομοίωση Συνεδρίασης των Ηνωμένων Εθνών, Leiden Model United Nations (LeMUN), που πραγματοποιήθηκε στην Ολλανδία από τις 22 έως τις 24 Νοεμβρίου του 2019.

Στην αποστολή έλαβαν μέρος 9 μαθητές/τριες (Γυμνασίου, Γενικού Λυκείου και IB). Το θέμα του φετινού συνεδρίου ήταν «Another Brick in the Wall».

Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε επιτροπές, στις οποίες συζήτησαν επίκαιρα παγκόσμια θέματα που απασχολούν τα κράτη-μέλη των Ηνωμένων Εθνών, όπως η κατάσταση στη Συρία, η καταπολέμηση ξένων επιρροών στις εθνικές εκλογές, η αποψίλωση δασών στη Λατινική Αμερική και η βελτίωση της διεθνούς συνεργασίας σε φορολογικά θέματα. Στη συνέχεια, ως εκπρόσωποι διαφόρων χωρών, συνέβαλαν στη σύνταξη αποφάσεων και λύσεων για τη συλλογική αντιμετώπιση των προβλημάτων που μελέτησαν.

Συνοδοί καθηγητές: Γ. Βλασταράς, Κ. Τρούγκου