Β΄ Λυκείου: 2η «Ημέρα χωρίς μάθημα»

v_lykeioy_2i_imera_horis_mathima

Με θεματικό άξονα «Πολίτης-Θεσμοί-Δημοκρατία» πραγματοποιήθηκε η δεύτερη «Ημέρα χωρίς μάθημα» για τη Β΄ Λυκείου. Το θέμα άπτεται τόσο του κειμένου Περικλέους «Επιτάφιος» που διδάσκεται στο πλαίσιο του μαθήματος των Αρχαίων Ελληνικών, όσο και του μαθήματος Γενικής Παιδείας Β΄Λυκείου «Πολίτης και Δημοκρατία».

Οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν περιελάμβαναν:

• Παρακολούθηση στο Θέατρο του Σχολείου αποσπασμάτων των ομιλιών των Εμ. Μακρόν και Μπ. Ομπάμα που εκφωνήθηκαν πρόσφατα στην Αθήνα.
  • Ομιλία του Συνταγματολόγου κ. Κ. Μποτόπουλου (απόφ. ’80), ο οποίος στη συνέχεια συζήτησε με τα παιδιά.
  • Επίσκεψη και ξενάγηση στον Κεραμεικό.

Οι δραστηριότητες ολοκληρώθηκαν με εργαστήριο/στρογγυλό τραπέζι, στο οποίο συμμετείχαν όλοι οι μαθητές/τριες και επεξεργάστηκαν το ερώτημα «Τι απειλεί τη Δημοκρατία σήμερα;»

Κάθε ομάδα/στρογγυλό τραπέζι κατέληξε στην κατάρτιση διαγράμματος ιδεών το οποίο και κατέθεσαν για αξιολόγηση και περαιτέρω αξιοποίηση. Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2019.