Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ στα Γερμανικά

Η δεύτερη συνάντηση καθηγητών/τριών του διετούς προγράμματος Erasmus+ του τμήματος Γερμανικών στο Λύκειο πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας από τις 7 έως τις 11 Νοεμβρίου. Η συνάντηση είχε συντονιστικό χαρακτήρα και συμμετείχαν καθηγητές και καθηγήτριες από τη Γερμανία, τη Νορβηγία, τη Δανία, την Ιταλία και τη Λετονία. Η ομάδα επισκέφτηκε επίσης τις τάξεις των Γερμανικών σε Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο και έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να παρουσιάσουν την ιστορία και τον πολιτισμό της Ελλάδας και παράλληλα να εξασκηθούν στη γερμανική γλώσσα.

Το πρόγραμμα, με τίτλο «Zusammen anders, Μαζί διαφορετικά», θα ολοκληρωθεί το 2021 και αφορά μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Γερμανικών του Λυκείου με στόχο να δώσει τη δυνατότητα τόσο στα παιδιά όσο και στους καθηγητές/τριες από άλλες ευρωπαϊκές χώρες να συναντηθούν και να συνεργαστούν μεταξύ τους στο πλαίσο της ενίσχυσης της ευρωπαϊκής τους ταυτότητας. Η επόμενη συνάντηση καθηγητών/τριών και μαθητών/τριών έχει προγραμματιστεί για τον ερχόμενο Μάρτιο στην Ιταλία.