Shift summer: ένα διεθνές καινοτόμο πρόγραμμα STEAM

i_shift_0

Η shift σε συνεργασία με τη Σχολή Μωραΐτη και την GIFT Education, αντιπρόσωπο της LEGO Education στην Κίνα, διοργάνωσαν στους χώρους του Σχολείου την εβδομάδα 8-12 Ιουλίου 2019 το shift summer, ένα καινοτόμο πρόγραμμα STEAM.​​
Μαθητές και μαθήτριες 8-14 ετών από την Κίνα αντάλλαξαν ιδέες και συνεργάστηκαν με μαθητές του Σχολείου μας, αλλά και άλλων σχολείων της Αττικής. Το αγγλόφωνο πρόγραμμα περιελάμβανε παρουσιάσεις, εργαστήρια και διαγωνισμούς ρομποτικής, αρχιτεκτονικής και βιομηχανικού σχεδιασμού. Πραγματοποιήθηκαν επίσης επισκέψεις στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και στο Κέντρο Επιστήμης και Τεχνολογίας του Ιδρύματος Ευγενίδου. Στα διαλείμματα, οι μαθητές χαλάρωναν με ομαδικά παιχνίδια και γυμναστική.

Υπεύθυνες διοργάνωσης: Μ. Σταμπολή, Ν. Μπιρμπάκου