E-twinning στη β΄ Δημοτικού

twinning_sti_v_dimotikoy_0

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος β2 Δημοτικού της Σχολής Μωραΐτη ολοκλήρωσαν τη συνεργασία τους με τη β΄ Δημοτικού του 1ου Δημοτικού σχολείου Καλυθιών Ρόδου στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος «E-twinning». Η συνεργασία των δύο τμημάτων με τη βοήθεια των δασκάλων Ε. Ιωαννίδου και Γ. Τζωρτζακάκη που διήρκεσε από τον Μάρτιο έως τον Ιούνιο, είχε στόχο να ενθαρρύνει και να εμπνεύσει τα παιδιά να κατανοήσουν τον κόσμο των συναισθημάτων, εμβαθύνοντας ιδιαίτερα στα συναισθήματα του θυμού και του φόβου. Μέσω ποικίλων δράσεων δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά να επικοινωνήσουν, να προβληματιστούν σε σχέση με αυτά τα συναισθήματα, να παίξουν, και να πειραματιστούν, ανακαλύπτοντας: α) τους διαφορετικούς τρόπους με τους οποίους μπορούν να τα εκφράσουν και να τα διαχειριστούν και β) τη διαφορετική δημιουργική δύναμη που μπορούν αυτά τα συναισθήματα να απελευθερώσουν.

Τα παιδιά των δύο σχολείων επικοινωνούσαν 1-2 ώρες την εβδομάδα και:

• παρακολούθησαν την ταινία «Τα μυαλά που κουβαλάς»,
  • συμμετείχαν σε δημιουργικές δραστηριότητες
  • συνεργάστηκαν και με τη βοήθεια της τεχνολογίας αντάλλαξαν εργασίες
  • δημιούργησαν συνεργατικά ένα «ψηφιακό» επιτραπέζιο παιχνίδι τύπου «φιδάκι», με κανόνες και κάρτες που ετοίμασαν τα ίδια.

Τα παιδιά χάρηκαν πολύ με αυτή τη συνεργασία και αντάλλαξαν μεταξύ τους αναμνηστικά δώρα φιλίας.