Μεγάλες επιτυχίες σε Εργαστηριακούς Διαγωνισμούς

Κατά τον 11ο Εργαστηριακό Διαγωνισμό Γυμνασίων στις Φυσικές Επιστήμες, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Χαλανδρίου, διαγωνίσθηκαν μαθητές/τριες του Γυμνασίου μας (16/4, 14/5 και 21/5) και διακρίθηκαν:

• Στη Φυσική κατέκτησαν την 1η θέση: Βένιος Εμμανουήλ (γ2), Κοκορομύτη Ναταλία (γ1), Κοσμάς Γιώργος (γ5), Αραβαντινού Ράνια (γ4) ως αναπληρωματική.
  • Στη Βιολογία κατέκτησαν τη 2η θέση:  Ευσταθίου Συμεών (γ5), Κοσίντα Μελίνα (γ1), Παπαθανασίου Σοφία (γ5), Γκίκας Κωνσταντίνος (γ5) ως αναπληρωματικός,
  • Στη Χημεία κατέκτησαν τη 2η θέση: Μέγγου Μυρτώ (γ1), Μιλοβάνοβιτς Φοίβος (γ1), Παπαδημητρίου Καρίνα (γ5), Μπιρμπιλόπουλος Ευγένιος (γ3) ως αναπληρωματικός.

Κάθε ομάδα κλήθηκε να σχεδιάσει και να εκτελέσει πειράματα, να καταγράψει μετρήσεις και να επεξεργαστεί δεδομένα, συνδυάζοντας θεωρητικές γνώσεις, δεξιότητες χειρισμού εργαστηριακών οργάνων και υλικών, αλλά κυρίως κριτική σκέψη, οργανωτική ικανότητα και ομαδικό πνεύμα.

Την ευθύνη της προετοιμασίας των μαθητών και των μαθητριών είχαν οι καθηγήτριες Τζίνα Ευθυμίου, Χριστίνα Τριανταφύλλου, Ελένη Χαϊντούτη, Έλσα Κατέχου και ο καθηγητής Ιωάννης Τσουλφανίδης.

Η βράβευση των μαθητών/τριών έγινε την Τρίτη 28 Μαΐου 2019 στο αμφιθέατρο του ΕΚΦΕ Χαλανδρίου.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους!