Ημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

imerida_epaggelmatikoy

Το Τμήμα Ψυχολογίας και Επαγγελματικού Προσανατολισμού της Σχολής Μωραΐτη διοργάνωσε  Ημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού για τους μαθητές και τις μαθήτριες Λυκείου και ΙΒ (Α΄, Β΄, Α(ΙΒ) και ΙΒ1).

Στην Ημερίδα συμμετείχαν πάνω από σαράντα εκπρόσωποι επιστημονικών ειδικοτήτων, οι οποίοι πραγματοποίησαν παρουσιάσεις σχετικά με το επάγγελμά τους και συζήτησαν τις δεξιότητες που απαιτούνται και τις προοπτικές σταδιοδρομίας με βάση την εμπειρία τους.

Η Ημερίδα πλαισίωσε τη διαδικασία του Επαγγελματικού Προσανατολισμού, η οποία ξεκίνησε στην αρχή της σχολικής χρονιάς με τη συμπλήρωση των ερωτηματολογίων και συνεχίστηκε με τις προσωπικές συναντήσεις που είχαν τα παιδιά με τις συμβούλους τους καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους. Η Ημερίδα  πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 15 Μαΐου.