«Μεγαλώνουμε τραγουδώντας Σαββόπουλο»

savvopoulos

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η συναυλία του Διονύση Σαββόπουλου, την Παρασκευή 24 Μαΐου στο γήπεδο του Σχολείου.

Ο Διονύσης Σαββόπουλος μαζί με την Παιδική Χορωδία του Σχολείου, την Ορχήστρα της στ΄Δημοτικού, τον Όμιλο Μουσικής Λυκείου και την Ορχήστρα της ΜΟΜ (Μικρή Ορχήστρα Μουσικοπαρέας) μας παρέσυρε με τον δικό του μοναδικό τρόπο σε ένα μαγευτικό μουσικό ταξίδι.

Η συναυλία είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα και τα έσοδα διατέθηκαν στην ΕΘΜΑ (Ειδική Θεραπευτική Μονάδα Αυτισμού του Γενικού Νοσοκομείου Παίδων Παναγιώτη & Αγλαΐας Κυριακού) μέσω του προγράμματος «Μουσικοπαρέα» του ιδρύματος Ζωοδόχος Πηγή.

Η συναυλία ήταν μία ιδέα της Κάτιας και του Γιάννη Πεσμαζόγλου, αποφοίτων του Σχολείου και ιδρυτών του Ιδρύματος «Ζωοδόχος Πηγή» και του προγράμματος της «Μουσικοπαρέας». Οργανώθηκε από τη Χριστίνα Ρούτνερ, υπεύθυνη της Χορωδίας, του Τμήματος Γερμανικών και Διευθύντρια του Ινστιτούτου ÖSD - Σχολή Μωραΐτη, μαζί με τους δασκάλους της μουσικής, Έλενα Χούντα, Γιάννη Αντωνόπουλο και Βαλέρι Ορέσκιν.