Βραβεία σε Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής

diagonismos_dimioyrgikis_grafis

Η Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων του Υπουργείου Εσωτερικών σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας διοργάνωσαν φέτος τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής με τίτλο «Πες το ποιητικά, πες το με μια ιστορία: έχει φύλο η καρδιά;». Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 155 μαθητές/τριες Γυμνασίου και Λυκείου από όλη την Ελλάδα. Στην κατηγορία «Ποίημα-Γυμνάσιο» η Αργυρώ Γεωργά (γ΄ ΓΥ) πήρε το 1ο βραβείο και η Νεφέλη Λαλιώτη (β΄ΓΥ) το 3ο βραβείο. Επίσης, στην κατηγορία «Διήγημα-Γυμνάσιο» διακρίθηκε η Λένα Τάρλατς (β΄ΓΥ). Τα βραβευμένα και διακεκριμένα έργα του διαγωνισμού θα συμπεριληφθούν σε συλλογικό τόμο που θα εκδοθεί από τη Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων, ενώ τελετή βράβευσης θα πραγματοποιηθεί στα τέλη Ιουνίου στο Θέατρο Βράχων Βύρωνα Αττικής, στο πλαίσιο του 2ου Φεστιβάλ Ισότητας των Φύλων.