Συμμετοχή στο 4ο Φεστιβάλ Σχολικής Διαμεσολάβησης

protypo_gymnasio_anavryton

Εκπρόσωποι της Ομάδας Σχολικής Διαμεσολάβησης Γυμνασίου συμμετείχαν στο 4ο Φεστιβάλ Σχολικής Διαμεσολάβησης την Πέμπτη 19 Απριλίου 2019 στο Πειραματικό Γυμνάσιο και Λύκειο Αναβρύτων. Η σχολική διαμεσολάβηση είναι μια ειρηνική πρακτική επίλυσης σχολικών συγκρούσεων και επιθετικών συμπεριφορών. Εφαρμόζεται με τον διάλογο, την ενσυναίσθηση και την ενεργητική ακρόαση μέσα στο σχολικό πλαίσιο. Τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά και με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο πρόγραμμα του Φεστιβάλ που περιελάμβανε βιωματικά παιχνίδια και προσομοίωση διαμεσολάβησης με σκοπό την εισαγωγή τους στις βασικές αρχές αυτής της τεχνικής.

Συμμετείχαν οι: Σπύρος Γουλιέλμος (α1), Άννα-Μαρία Βάου (α4), Κατερίνα Σκουλούδη (β1), Ροζαλία Τρυφωνίδου (β1), Ειδύλλη Σκλιβανάκη (β5), Νικόλ Νικολέλη (γ3), Τίφανυ Ζαπάρτα (γ4), Κατερίνα Παπαχελά (γ4) και Στέλλα Τζαβέλλα (γ4).

Τα παιδιά συνόδευσαν η Μαρία Δοανίδου και η Ελίνα Καρτσωνάκη που είναι και υπεύθυνες για την Ομάδα Σχολικής Διαμεσολάβησης του Γυμνασίου.