International Theatre Project

Το International Theatre Project πραγματοποιήθηκε στο Λύκειο J. Seiferta της Πράγας στην Τσεχία, από τις 7 ως τις 13 Απριλίου. Οι μαθήτριες του Ενιαίου Λυκείου και του IB1, Ιωάννα Καλαμάκη, Κυβέλη Κιουπτσή, Ρούλα Μπάσλεμπ, Βιβένια Ρέππα και Δάφνη Χαρίτου, μοιράστηκαν μια συναρπαστική θεατρική εμπειρία με μαθητές και μαθήτριες από τη Σλοβακία, τη Φινλανδία και την Τσεχία, με την καθοδήγηση των 6 εκπαιδευτικών που πλαισίωσαν το πρόγραμμα.

Το πρόγραμμα προέβλεπε την παρουσίαση των 20λεπτων εθνικών παραστάσεων πάνω στο θέμα «Lifeislikeadancefloor…» και 10λεπτες παραστάσεις με θέμα «Hiddendangers», στις οποίες οι συμμετέχοντες αναμείχθηκαν σε διεθνείς ομάδες .

Η εβδομάδα περιλάμβανε επίσης ομαδικές θεατρικές ασκήσεις, workshops, κριτική και συζητήσεις, παρακολούθηση παράστασης στο Θέατρο Ponecτης Πράγας, εκδρομή στο ΚutnaHora, ξενάγηση στον τοπικό καθεδρικό και τη γκαλερί σύγχρονης τέχνης Gaskκαι περιήγηση στο ιστορικό κέντρο και το Κάστρο της Πράγας.

Τις μαθήτριες προετοίμασε και συνόδευσε η σκηνοθέτις και συνεργάτης του Σχολείου, Όλγα Ποζέλη.