Επισκέψεις σε κοινωφελείς οργανισμούς

episkepseis_se_koinofeleis_organismoys

Η Μαθητική Κοινότητα του Γυμνασίου πραγματοποίησε τις  προγραμματισμένες επισκέψεις στους κοινωφελείς οργανισμούς τους οποίους ενίσχυσε με τα έσοδα από τις πωλήσεις των φετινών ημερολογίων.

Συγκεκριμένα, τα τμήματα α3 και γ1 επισκέφθηκαν τον σύλλογο γονέων παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια, «η Φλόγα», την Παρασκευή 12 Απριλίου 2019.

Το τμήμα β4 επισκέφθηκε τη «Μέριμνα», εταιρεία για τη φροντίδα παιδιών και οικογενειών στην αρρώστια και το πένθος, τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2019.

Και στους δυο χώρους οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν από εξειδικευμένο προσωπικό, έμαθαν για τον τρόπο λειτουργίας των συγκεκριμένων κοινωφελών οργανισμών και παρακολούθησαν πρόγραμμα για τη σημασία της ενσυναίσθησης και του εθελοντισμού.