Διακρίσεις στο 4ο Διασχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού

Ο Κ. Τσουρέκας κατέκτησε την πρώτη θέση στην στ' Δημοτικού και ο Κ. Πετροπουλάκης αναδείχθηκε τρίτος στην δ' Δημοτικού!

Συγχαρητήρια και σε όλα τα παιδιά  του Δημοτικού που παρακολουθούν την απογευματινή  δραστηριότητα του Σχολείου «Σκάκι», με υπεύθυνο εκπαιδευτή τον κ. Ν. Αγγελούση, και που συμμετείχαν, μαζί με 200 περίπου παιδιά από 30 Δημοτικά Σχολεία της ευρύτερης περιοχής του Κέντρου της Αθήνας, στο 4ο Διασχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού.

Το πρωτάθλημα πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 31 Μαρτίου στο 113ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών και είναι το μεγαλύτερο δωρεάν σκακιστικό πρωτάθλημα της Αθήνας. Παράλληλα αποτελεί μία σημαντική εκδήλωση της γειτονιάς και είναι μια αφορμή για να έρθουν πιο κοντά σκακιστές από διαφορετικές περιοχές της πόλης μας, σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων και σκακιστικά σωματεία συμβάλλοντας όλοι μαζί στην επιτυχία αυτής της σκακιστικής γιορτής.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για πολλά από τα παιδιά που έλαβαν μέρος στο πρωτάθλημα αυτές ήταν οι πρώτες τους σκακιστικές εικόνες μακριά από την τάξη του Σχολείου.