Εθελοντές Δασοπυροσβέστες στη Σχολή Μωραΐτη

Εθελοντές Δασοπυροσβέστες  στη Σχολή Μωραΐτη

Στο πλαίσιο του Εκπαιδευτικού Περιβαλλοντικού Προγράμματος «Μελλοντικοί ενεργοί πολίτες - ενότητα Δάσος: Zητήματα Πολιτικής Προστασίας», τη Δευτέρα 1 Απριλίου 2019, μέλη της Ομάδας Εθελοντών Δασοπυροπροστασίας Αττικής (Ε.ΔΑΣ.Α) επισκέφτηκαν το Σχολείο και μίλησαν στα παιδιά της α΄ και β΄ Δημοτικού. Αρχικά αναφέρθηκαν σε ζητήματα πολιτικής προστασίας και τόνισαν την αξία του εθελοντισμού. Στη συνέχεια μίλησαν για τη χλωρίδα και την πανίδα του δάσους, τη σημασία του, τους κινδύνους που διατρέχει, το έργο των πυροσβεστών καθώς και το πώς αντιμετωπίζουμε τις δασικές πυρκαγιές. Επίσης, ενημέρωσαν τους μαθητές και τις μαθήτριες για το τι μπορούμε να κάνουμε εμείς ως πολίτες για την προστασία του δάσους. Τέλος, οι δασοπυροσβέστες παρουσίασαν τον εξοπλισμό που φορούν και χρησιμοποιούν και συνομίλησαν με τα παιδιά απαντώντας με χαρά στις ενδιαφέρουσες ερωτήσεις τους.