Συμμετοχή στην 1η Ημερίδα Βιολογίας

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Γ3 Λυκείου συμμετείχαν στις εργασίες της 1ης Μαθητικής Ημερίδας Βιολογίας με θέμα «Οι μαθητές/τριες συνομιλούν με τη σύγχρονη Βιολογία», στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τις Πανελλήνιες Εξετάσεις.

Oμιλίες:

«Μοριακές Πρακτικές Γενετικής και Βιοτεχνολογίας» (κ.   Χαραλαμπίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής Μοριακής Βιολογίας Ανάπτυξης Φυτών του Τμήματος Βιολογίας Ε.Κ.Π.Α).
 «Βλαστοκύτταρα στην Αναγεννητική Ιατρική» (κα Ρεμπούτσικα, Ερευνήτρια της Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α.)
«Βιολογία Διατήρησης και Βιοποικιλότητα» (κ. Παφίλης, Αναπληρωτής Καθηγητής Ζωικής Ποικιλότητας του Τμήματος Βιολογίας, Ε.Κ.Π.Α)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες διατύπωσαν τις απορίες τους, προβληματίστηκαν και συνομίλησαν με τους ομιλητές και για άλλα σύγχρονα βιοεπιστημονικά θέματα.

Η 1η Ημερίδα Βιολογίας πραγματοποιήθηκε στο Πολιτιστικό Πολυκέντρο «Ηλέκτρα Αποστόλου» του Δήμου Νέου Ηρακλείου Αττικής την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2019.

Τα παιδιά συνόδευσε η καθηγήτρια Βιολογίας του Λυκείου, Γ. Μαζαράκου.