«Σύγχρονες Μορφές Εθελοντισμού»

εθελοντισμός

Το προεδρείο της μαθητικής κοινότητας Γυμνασίου συζήτησε με την κα Ισιδώρα Μυτιληναίου, κοινωνική ερευνήτρια στο City του Λονδίνου με ειδίκευση στο φαινόμενο του Εθελοντισμού, με θέμα τις «Σύγχρονες Μορφές Εθελοντισμού», δηλαδή ο εθελοντισμός ως δράση και υπηρεσία στον συνάνθρωπο, με όρους ισοτιμίας και σεβασμού. Στην συζήτηση αναλύθηκαν η ιστορία του φαινομένου στην Αγγλία και την Ελλάδα, οι ηθικές διαστάσεις, τα «σκοτεινά σημεία», αλλά και η σημασία του εθελοντισμού για την κονωνική συνοχή. Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από την κα Μαίρη Θεοδωροπούλου, δ/ντρια στο Κέντρο ερευνών «Ρίζες» και τον ηθοποιό κ. Θανάση Βισκαρουδάκη. Η πρωτοβουλία αυτή συνιστά για την μαθητική κοινότητα του Γυμνασίου την αφετηρία συγκρότησης συντονισμένης κίνησης εθελοντικής δράσης. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29 Μαρτίου στο Θέατρο του Σχολείου.