Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

imera_poiisis

Με πρωτοβουλία  παιδιών της Γ΄ Λυκείου, και κυρίως της μαθήτριας Χ. Ντούρα,  με τη στήριξη  και την ενθάρρυνση της Διεύθυνσης του Σχολείου και των  φιλολόγων, διοργανώθηκε ένας μαθητικός διαγωνισμός ποίησης στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο του Σχολείου την 21η Μαρτίου.

Τα  ποιήματα των διαγωνιζομένων απήγγειλαν  συμμαθητές και συμμαθήτριές τους, ενώ η εκδήλωση πλαισιώθηκε μουσικά από τους μαθητές και τις μαθήτριες: Ειρήνη Βασιλόγιαννη, Θοδωρή Κόλμαν, Χριστίνα Ντούρα και  Κωστή Στεφανίδη υπό την καθοδήγηση της Έλενας Χούντα.

Στο τέλος της εκδήλωσης απονεμήθηκαν τα βραβεία και οι έπαινοι.

Το Α΄βραβείο μοιράστηκαν οι:

Χαράλαμπος  Κανδηλάκης  για το ποίημα Συνέλευσις και

Αγγελική Πήλιουρα  για το ποίημα  Χαϊκού

Το Β΄βραβείο απονεμήθηκε στον Θοδωρή Κόλμαν  για το ποίημα Μελωδικό χωριό

Το Γ΄βραβείο στη Νάσια Χρυσογέλου για το ποίημα Η κραυγή

Επίσης επαινέθηκαν ο Παναγιώτης Καστερούδης  για το ποίημα Σήμερα και η Ιωάννα Κριατσιώτη  για το ποίημα  Έξω από τη γυάλα.

Την ευθύνη για τη διοργάνωση, την επιλογή και τη  βράβευση των ποιημάτων είχαν οι φιλόλογοι Ι. Μανιάτης, Σ. Μυρογιάννης και Μ. Πλακίτση.