Η επέτειος της επανάστασης στο Μεγάλο Δημοτικό

Οι τάξεις δ΄, ε΄και στ΄του Δημοτικού την Παρασκευή 22 Μαρτίου παρουσίασαν στο Θέατρο του Σχολείου τη γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, την οποία ετοίμασαν οι μαθητές και μαθήτριες του στ2 με τη δασκάλα τους, Α. Ζαφειρίου. Τα παιδιά προσέγγισαν και παρουσίασαν το χρονικό της Ελληνικής Επανάστασης μέσα από ιστορικές πηγές - πεζά κείμενα, ποιήματα, απομνημονεύματα, πίνακες ζωγραφικής - και από κείμενα που έγραψαν τα ίδια. Η παρουσίαση συνοδεύτηκε από προβολή έργων ζωγραφικής Ελλήνων και ξένων ζωγράφων καθώς και ζωγραφικών συνθέσεων των παιδιών. Οι μαθητές και οι μαθήτριες και των τριών τάξεων τραγούδησαν τραγούδια και έπαιξαν μουσική με την καθοδήγηση των δασκάλων της Μουσικής, Δ. Μιχαήλ και Γ. Αντωνόπουλου.

Η διακόσμηση του Θεάτρου έγινε με έργα των παιδιών με την επιμέλεια των δασκάλων τους, Ε. Πατσουράκη και Σ. Κατσούλη.

Η γιορτή ολοκληρώθηκε με ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς από την δ΄ και ε΄ τάξη, τους οποίους δίδαξε η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, Ε. Κόντε.