Βράβευση ταινιών μικρού μήκους για το Ολοκαύτωμα

Δύο ομάδες μαθητών του ΙΒ1, στο πλαίσιο του φετινού διαγωνισμού σύντομης ταινίας με θέμα «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι», που διοργάνωσε το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος, δημιούργησαν αντίστοιχα δύο ταινίες μικρού μήκους (video), βασισμένες σε δικές τους ιδέες και σενάρια. Οι ταινίες κέρδισαν τον έπαινο της κριτικής επιτροπής και οι δημιουργοί τους θα επισκεφθούν το «Κρατικό Μουσείο Άουσβιτς-Μπίρκεναου» στην Πολωνία από τις 5 έως τις 7 Απριλίου, στο πλαίσιο εκπαιδευτικής εκδρομής που διοργανώνει το Υπουργείο Παιδείας για τα βραβευμένα σχολεία.

Συμμετείχαν οι μαθητές/τριες: Γιάννης Δόδουρας, Ρόη Μαλτά, Ζήσης Τζίφας-Κρατήρας, Γιώργος Αφεντάκης, Νικόλας Βήχος, Παύλος Μόσχος-Σισμάνης.

Καθηγητής συντονιστής: Δημήτρης Ελευθεράκης