1o SUMO LEAGUE στη Σχολή Μωραΐτη

1Ο SUMO LEAGUE στη Σχολή Μωραΐτη

Δυνατές ομάδες, έξυπνος προγραμματισμός και μάχες με αγωνία ήταν η συνταγή της επιτυχίας του 1ου SUMO LEAGUE, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Μαρτίου στη Σχολή Μωραΐτη. Το SUMO LEAGUE είναι ένας νέος διαγωνισμός ρομποτικής για μαθητές 10-18 ετών, που διοργανώνεται από την shift, και στον οποίον συμμετέχουν μαθητές όλων των σχολείων.

Το Sumo είναι μια ιαπωνική παραδοσιακή μορφή πάλης. Σκοπός του παλαιστή του Sumo είναι να σπρώξει τον αντίπαλό του έξω από ένα κυκλικό ρινγκ ή να τον αναγκάσει να ακουμπήσει το έδαφος με οποιοδήποτε άλλο μέρος του σώματός του εκτός από τα πέλματα των ποδιών. To άθλημα έχει μετασχηματιστεί και έχει γίνει θεσμός της ρομποτικής, ως αγώνισμα δύναμης και στρατηγικής. Το ρομποτικό sumo είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον αλλά και μοναδικό εκπαιδευτικό εργαλείο για τα παιδιά, στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής φιλοσοφίας του STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics).

Υπεύθυνες διοργάνωσης: Ν. Μπιρμπάκου (υπεύθυνη των Ομίλων Ρομποτικής Γυμνασίου και Λυκείου) και Μ. Σταμπολή