Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Asp΄ net της UNESCO

symmetohi_sto_ith_mathitiko_symposio_unesco

Tο Σχολείο έλαβε μέρος στο ΙΘ΄ Μαθητικό Συμπόσιο του Δικτύου Λυκείων των Συνεργαζόμενων Σχολείων Asp΄ net της UNESCO που πραγματοποιήθηκε στην Ελληνογαλλική Σχολή Jeanne d’ arc, κατά το διήμερο 21 και 22 Φεβρουαρίου 2019.

Το θέμα του φετινού Συμποσίου αφορούσε την «Βιώσιμη Ανάπτυξη» και στις εργασίες του συμμετείχαν μαθητές από 21 δημόσια και ιδιωτικά Σχολεία.

Το Σχολείο μας εκπροσώπησε ο Όμιλος UNESCO του Λυκείου αποτελούμενος από τους εξής μαθητές/τριες: Παν. Καστερούδη (Β΄ΛΥ), Μαργ. Στογιόγλου (Γ΄ΛΥ), Μ. Συργκάνη (Β΄ΛΥ),  Έλ. Τικοπούλου (Β΄ΛΥ), Βασ. Τσίκνα (Γ΄ ΛΥ), Γ. Τσιόδρα (ΙΒ2). Τα μέλη του Ομίλου έλαβαν μέρος στις επιτροπές εργασίας και παρουσίασαν, επί σκηνής, το  καλλιτεχνικό πρόγραμμα που είχαν προετοιμάσει.

Η μαθήτρια Μαρκέλλα Συργκάνη άσκησε καθήκοντα Γραμματείας σε επιτροπή εργασίας και η μαθήτρια Βασ. Τσίκνα καθήκοντα Προέδρου σε επιτροπή εργασίας του Συμποσίου.

Υπεύθυνος καθηγητής του Ομίλου: Σπ. Γεωργίου.