ICYD Cambridge 2019

icyd_cambridge_2019

Ο όμιλος Forensics του Γυμνασίου και του Λυκείου συμμετείχε στους αγώνες πρόκρισης για τον Διεθνή Διαγωνισμό International Competition for Young Debaters-ICYD, οι οποίοι πραγματοποιήθηκαν στις 16 Φεβρουαρίου 2019 στην Iόνιο Σχολή.

• Οι μαθητές Νικόλας Καλύβας και Γουλιέλμος Λαγκαδάς (A΄ Λυκείου) κέρδισαν την πρόκριση και θα πάρουν μέρος στον μεγάλο τελικό.
  • Ο Νικόλας Καλύβας και η Αργυρώ Γεωργά (γ΄ Γυμνασίου) κατετάγησαν μεταξύ των δέκα καλύτερων ομιλητών της διοργάνωσης.

Τα Πανεπιστήμια της Οξφόρδης και του Κέιμπριτζ διοργανώνουν κάθε χρόνο το διεθνές πρωτάθλημα επιχειρηματολογίας ICYD (International Competition for Young Debaters) για μαθητές έως 15 ετών, το οποίο φέτος θα πραγματοποιηθεί την άνοιξη στο Cambridge.

Υπεύθυνοι ομίλου: Γ. Βλασταράς, Ν. Ρομποτή, Κ. Τρούγκου, Μ. Ρούσση, Α. Σεμένογλου, Α. Βαμβούκος, Σ. Αναστασοπούλου.