Erasmus+ στη Γερμανία

erasmus_sti_germania

Η πρώτη συνάντηση καθηγητών/τριών, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του 3ετούς προγράμματος Erasmus+ του Τμήματος Γερμανικών, πραγματοποιήθηκε από τις 11 έως τις 14 Ιανουαρίου στο Potsdam της Γερμανίας. Η συνάντηση είχε εισαγωγικό χαρακτήρα. Το Σχολείο εκπροσώπησαν η Ι. Βετσοπούλου, υπεύθυνη για τα ευρωπαϊκά Προγράμματα και οι καιθηγήτριες Λ. Ξυναριανού και Ν. Κοντιάδη εκπροσωπώντας το τμήμα Γερμανικών.  Στη συνάντηση συμμετείχαν καθηγητές και καθηγήτριες από τη Γερμανία, τη Νορβηγία, τη Δανία, την Ιταλία και τη Λετονία. Το πρόγραμμα, που θα ξεκινήσει τη σχολική χρονιά 2019-2020, αφορά μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου, και δίνει τη δυνατότητα τόσο στα παιδιά όσο και στους καθηγητές/τριες να συναντηθούν και να συνεργαστούν με συνομήλικους και συναδέλφους από άλλες ευρωπαϊκές χώρες.