Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα PEEP Culture

eyropaiko_programma_peep_culture

Tο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα PEEP Culture πραγματοποιήθηκε στο Λύκειο Vaskivuori, στη Vantaa της Φιλανδίας, την εβδομάδα 18-24 Νοεμβρίου. Το Σχολείο μας συμμετείχε με τους/ τις μαθητές/τριες της Α΄Λυκείου, Α. Δρόσου (Α΄2), Ει. Καπετανάκη (Α΄1), Α. Μελετόπουλο (Α΄2), Ι. Μπόνα (Α΄5) και Μ. Φραγκούλη (Α΄2), που φιλοξενήθηκαν σε οικογένειες μαθητών/τριών που φοιτούν στο παραπάνω σχολείο.

Εκτός από τη διοργανώτρια Φινλανδία και την Ελλάδα συμμετείχαν η Ρουμανία και η Σλοβακία. Όλες οι εθνικές ομάδες παρουσίασαν εργασίες με θέμα «Ρυθμός», προσεγγίζοντας την έννοια του ρυθμού από την πλευρά της τέχνης, της γλώσσας, της βιολογίας και της αρχιτεκτονικής. Επίσης, οι διεθνείς ομάδες που διαμορφώθηκαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος συμμετείχαν σε δημιουργικά και βιωματικά, εικαστικά και μουσικά εργαστήρια. Τέλος, περιηγήθηκαν το Ελσίνκι και τη γειτονική πόλη Tallinn, στην Εσθονία, μελετώντας τους αρχιτεκτονικούς ρυθμούς, και ξεναγήθηκαν στα μουσεία Kumu, Amos Rex και Artsi.

Την ομάδα που αντιπροσώπευσε το Σχολείο μας προετοίμασε και συνόδευσε ο καθηγητής  Παναγιώτης Μάρκος.