Ημέρα Ανάγνωσης Γερμανικής Λογοτεχνίας

imera_anagnosis_germanikis_logotehnias

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων γ΄, δ΄, ε΄ και στ΄ Δημοτικού του τμήματος Γερμανικών συμμετείχαν την εβδομάδα 26-30 Νοεμβρίου 2018, για ένατη συνεχή χρονιά, στη γερμανική ημέρα αφήγησης. που πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο του Σχολείου.

Οι φετινές αναγνώστριες των βιβλίων ήταν η επιτετραμμένη της Αυστριακής Πρεσβείας στην Αθήνα, κα Martha Hermann, η υποδιευθύντρια του Ινστιτούτου ÖSD Ελλάδας, κα Tina Schürmann και η συνεργάτιδα του Ινστιτούτου, κα Ροζάνν Δελατόλα.  Οι μαθητές και οι μαθήτριες άκουσαν παιδικές ιστορίες στα Γερμανικά και παρακολούθησαν σκηνές από αυτές σε προβολή power point. Στη συνέχεια συζήτησαν με τους/τις προσκεκλημένους/ες και συμμετείχαν σε σχετικά πρότζεκτ.

Έτσι πήραν μέρος στη 14η Γερμανική Ημέρα Ανάγνωσης κατά τη διάρκεια της οποίας συγγραφείς, πολιτικοί, ηθοποιοί, δάσκαλοι, αλλά και απλοί πολίτες διαβάζουν στα παιδιά παραμύθια και άλλα λογοτεχνικά βιβλία με στόχο την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας.