Διεθνής διάκριση σε διαγωνισμό

erotisi_diakriseis

Ο Παύλος Ρωμανός Μπέρτσος, μαθητής της β΄ Γυμνασίου, απέσπασε διεθνή διάκριση στον διαγωνισμό  Molecular Frontiers Inquiry Prize 2018. Η διάκριση απονέμεται μία φορά τον χρόνο σε πέντε αγόρια και πέντε κορίτσια από όλο τον κόσμο, ηλικίας μέχρι 17 ετών. Είναι ο πρώτος διεθνής διαγωνισμός που επιβραβεύει μαθητές και μαθήτριες για τη διατύπωση ερωτημάτων που εμπλουτίζουν τη μάθηση και ενθαρρύνουν την περιέργεια και τη δημιουργικότητα. Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού ανακοινώθηκαν στο πλαίσιο του συμποσίου «Molecular Puzzles of Life» στο MIT στη Βοστώνη, το Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2018. Το συμπόσιο παρακολούθησαν διακεκριμένοι επιστήμονες από διάφορες χώρες του κόσμου και βραβευθέντες με Νόμπελ. Από τη Σχολή Μωραΐτη συμμετείχε στο συμπόσιο η Elizabeth Ball, καθηγήτρια Βιολογίας και Deputy ΙΒ Coordinator, με ομιλία για τη σημασία των ερωτήσεων στον εμπλουτισμό της μαθησιακής διαδικασίας.