Carousel Mobiles

carousel_mobiles

Τα παιδιά του καλλιτεχνικού εργαστηρίου της β΄Δημοτικού έφτιαξαν από χαρτί πολύχρωμα carousel, τα οποία κρέμασαν στην είσοδο του Σχολείου.

Σε κάθε θεματική ενότητα εκτός από τους εκπαιδευτικούς στόχους επιδιώκεται να νιώσουν τα παιδιά και τη χαρά της δημιουργίας. Έτσι η κατασκευή των mobiles προέκυψε από τη διάθεσή τους να διακοσμηθούν οι χώροι του Σχολείου από τους οποίους περνάνε κάθε μέρα.

Τα παιδιά δούλεψαν σε λευκό χαρτόνι, σχεδίασαν τα διάφορα μέρη του mobile, τα χρωμάτισαν με μαρκαδόρους και έπειτα τα έκοψαν με ψαλίδι εξασκώντας έτσι την λεπτή κινητικότητα. Παράλληλα έμαθαν για τα ομόκεντρα συμμετρικά διακοσμητικά σχέδια, καθώς και  για τον ρυθμό στη διακοσμητική σύνθεση.

Το αποτέλεσμα ήταν χαρούμενα συμμετρικά διακοσμητικά με λαμπερές χρωματικές αρμονίες να καλύψουν τις επιφάνειες των κατασκευών τους, δίνοντας έτσι σε ένα χώρο του Σχολείου χαρά και ενέργεια.