Η δ΄ τάξη συναντάει τον συγγραφέα Θ. Παπαϊωάννου

Στο πλαίσιο της επεξεργασίας του λογοτεχνικού βιβλίου «Σιλουανή» του Θ. Παπαϊωάννου, τα παιδιά της δ΄ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν, στις 21 Νοεμβρίου, στη Βιβλιοθήκη του Σχολείου τον συγγραφέα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, στο μάθημα της Λογοτεχνίας εμπνεύστηκαν από τους ήρωες του βιβλίου, έφτιαξαν μάσκες και μουσικά όργανα, έγραψαν τραγούδια και ημερολόγια. Τα έργα αυτά τα παρουσίασαν στον συγγραφέα και στη συνέχεια του πήραν συνέντευξη θέτοντάς του ερωτήσεις που είχαν προηγουμένως επεξεργαστεί με την ομάδα τους. Τέλος, ο Θ. Παπαϊωάννου «ταξίδεψε» τα παιδιά στα μέρη που ήταν πηγή έμπνευσής του εξηγώντας πώς οι προσωπικές του εμπειρίες αποτέλεσαν υλικό για τη συγγραφή του μυθιστορήματος «Σιλουανή».