Leiden Model United Nations 2018

lemun_article_2018

Οι μαθητές/τριες του ομίλου Forensics Γυμνασίου και Λυκείου έλαβαν μέρος στην προσομοίωση Συνεδρίασης των Ηνωμένων Εθνών, Leiden Model United Nations (LeMUN), που πραγματοποιήθηκε στην Ολλανδία από τις 16 έως τις 18 Νοεμβρίου του 2018.

Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε επιτροπές όπου συζήτησαν επίκαιρα παγκόσμια θέματα που απασχολούν τα κράτη-μέλη των Ηνωμένων Εθνών. Στη συνέχεια, εκπροσωπώντας τις απόψεις διαφόρων χωρών, συνέβαλαν στη σύνταξη αποφάσεων και λύσεων για τη συλλογική αντιμετώπιση των προβλημάτων που μελέτησαν.

Στην αποστολή έλαβαν μέρος 15 μαθητές/τριες (Γυμνασίου, Γενικού Λυκείου και IB). Το θέμα του φετινού συνεδρίου ήταν «Η Βία Τραγουδάει» και τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ακούσουν από πρώην αξιωματικό του ΝΑΤΟ απόψεις για τη διαφθορά και την τρομοκρατία και την αέναη εμφάνισή τους σε παγκόσμιο επίπεδο.

Συνοδοί καθηγητές: Α. Τρύφωνα, Ι. Τσουλφανίδης, Ν. Ρομποτή.