Συμμετοχή στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο

Συμμετοχή στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο - Κεντρική Εικόνα

Η Σχολή Μωραΐτη για 3η συνεχόμενη χρονιά συμμετείχε στον 31ο Κλασικό Μαραθώνιο, το μεγαλύτερο μαζικό αθλητικό γεγονός της χρονιάς. Την Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013, 300 περίπου μαθητές, αθλήτριες, γονείς, απόφοιτοι, εκπαιδευτικοί, φίλοι και προσωπικό του Σχολείου συγκεντρώθηκαν και έτρεξαν στα 5km, στα 10km και στον Μαραθώνιο δρόμο. Τα μέλη της ομάδας ανεξάρτητα από την αγωνιστική κατάσταση και εμπειρία, ηλικία και φύλο, έτρεξαν με κέφι και διάθεση, άλλοι για το ρεκόρ και άλλοι απλώς για τη χαρά της συμμετοχής. Παράλληλα καθένας από τους συμμετέχοντες της οικογένειας της Σχολής Μωραΐτη επιτελεί και φιλανθρωπικό έργο, καθώς ένα μέρος των χρημάτων δόθηκε στην αγορά και δωρεά ενός αναπηρικού αμαξιδίου με στόχο την καταπολέμηση των διακρίσεων και του κοινωνικού αποκλεισμού (ΣΚΕΠ - Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους).

Δίκαια η ομάδα μας ανήκει πλέον στις πολυπληθέστερες ομαδικές συμμετοχές του αγώνα – σχετικό αφιέρωμα έγινε στο Runner magazine.

Αυτό όμως που πραγματικά έκλεψε την παράσταση ήταν η καταπληκτική κερκίδα που δημιουργήσαμε…

Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για του χρόνου και σας καλούμε όλους να ζήσετε από κοντά μία τέτοια μοναδική εμπειρία!