DSA MUN 2018

dsa_mun_2018

Ο όμιλος Forensics του Γυμνασίου, Λυκείου και ΙΒ, συμμετείχε στην 21η Προσομοίωση Ηνωμένων Εθνών της Γερμανικής Σχολής (DSAMUN), που πραγματοποιήθηκε στις 19, 20 και 21 Οκτωβρίου 2018.

Το Σχολείο μας αντιπροσώπευσε το Βέλγιο. Οι μαθητές/τριες, ως διπλωμάτες του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, ασχολήθηκαν με παγκόσμια ζητήματα σε πολιτικό, οικονομικό, καθώς και σε κοινωνικό επίπεδο.

Οι μαθητές/τριες προβληματίστηκαν γύρω από ειδικά θέματα, όπως η εξάλειψη βιολογικών όπλων, ο περιορισμός εμπορίου προσφύγων και μεταναστών και το φαινόμενο αποχής των πολιτών από τα κοινά. Ο στόχος τους ήταν, από κοινού με άλλους «διπλωμάτες», να βρουν λύσεις στα παραπάνω ζητήματα και να περάσουν ψηφίσματα.

Υπεύθυνοι του ομίλου: Γ. Βλασταράς, Ν. Ρομποτή, Κ. Τρούγκου, Μ. Ρούσση, Α. Σεμένογλου, Α. Βαμβούκος