Β΄Λυκείου: 1η ημέρα χωρίς μάθημα

site_1i_mera_horis_mathima

H πρώτη «Ημέρα χωρίς μάθημα» για τη Β΄ Λυκείου, με θεματικό άξονα

«Πολίτης-Θεσμοί-Δημοκρατία», πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 18 Οκτωβρίου.

Οι δραστηριότητες συνδέονταν διαθεματικά τόσο με το μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών, όσο και με το μάθημα Γενικής Παιδείας Β΄Λυκείου «Πολίτης και Δημοκρατία», και περιελάμβαναν:

Παρακολούθηση στο Θέατρο του Σχολείου αποσπασμάτων των μαγνητοσκοπημένων ομιλιών των Barack Obama και Emmanuel Macron  που εκφωνήθηκαν στην Αθήνα.
Ομιλία του Συνταγματολόγου και τέως Ευρωβουλευτή κ. Κ. Μποτόπουλου ’80, ο οποίος στη συνέχεια συζήτησε με τα παιδιά
Επίσκεψη και ξενάγηση στον Κεραμεικό.

Οι δραστηριότητες ολοκληρώθηκαν με τέσσερα εργαστήρια/στρογγυλά τραπέζια στα οποία  συμμετείχαν όλοι οι μαθητές/τριες και επεξεργάστηκαν το θέμα «Ο ρόλος του πολίτη στην αναβάθμιση της Δημοκρατίας σε επίπεδο θεσμικό και ιδεολογικό:  Προτάσεις».

Κάθε ομάδα/στρογγυλό τραπέζι κατέληξε στην κατάρτιση διαγράμματος ιδεών το οποίο και κατέθεσαν για αξιολόγηση και περαιτέρω αξιοποίηση.