Campion MUN 2018

cs_mun

Ο όμιλος Forensics  Γυμνασίου, Λυκείου και ΙΒ συμμετείχε στην 6η Προσομοίωση Ηνωμένων Εθνών του Campion School (CSMUN) που πραγματοποιήθηκε στις 6 και 7 Οκτωβρίου 2018 στις εγκαταστάσεις του σχολείου.

Το Σχολείο μας αντιπροσώπευσε δύο χώρες, την Ιρλανδία και τον Καναδά. Οι μαθητές/τριες, ως «διπλωμάτες» του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, ασχολήθηκαν με παγκόσμια ζητήματα σχετικά με τη σεξουαλική εκμετάλλευση και κακοποίηση, καθώς και την εμπορία ανθρώπων.

Προβληματίστηκαν επίσης γύρω από ειδικά θέματα, όπως η πρόληψη της βίας και ο ρόλος των γυναικών στην ανάπτυξη και βελτίωση των παροχών υγείας στις εμπόλεμες ζώνες.Ο στόχος τους ήταν, από κοινού με άλλους «διπλωμάτες», να βρουν και να προτείνουν λύσεις στα παραπάνω ζητήματα και να περάσουν ψηφίσματα.

Υπεύθυνοι ομίλου: Γ. Βλασταράς, Ν. Ρομποτή, Κ. Τρούγκου, Μ. Ρούσση, Α. Σεμένογλου, Α. Βαμβούκος.