Τελετή λήξης σχολικού έτους

giorti_apofoitisis_ly

Την Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο του Σχολείου η τελετή λήξης του σχολικού έτους για την Α΄και Β΄τάξη του Γενικού Λυκείου και των τάξεων Α-ΙΒ και ΙΒ1 του Λυκείου του Διεθνούς Κέντρου Σπουδών της Σχολής Μωραΐτη.

Ο διευθυντής του Λυκείου, κ. Λουκάς Μωραΐτης, απηύθυνε σύντομη ομιλία στους μαθητές και τις μαθήτριες, τους συνεχάρη για τις επιδόσεις τους και τα αξιόλογα επιτεύγματά τους, και τους ευχήθηκε καλή επιτυχία στους στόχους τους. Συγχαρητήρια  απηύθυνε στους μαθητές και τις μαθήτριες ο  Διευθυντής του Λυκείου του Διεθνούς Κέντρου Σπουδών της Σχολής Μωραΐτη, κ. Δημήτρης Γεωργιακώδης.

Ακολούθησε η απονομή Επαίνων, Ειδικών Επαίνων, Τιμητικών Διακρίσεων και Βραβείων από τη διευθύντρια του Σχολείου, κα Χρυσάνθη Μωραΐτη-Καρτάλη και τον κ. Γεώργιο Καρτάλη, ΙΒ Coordinator, στους μαθητές και τις μαθήτριες που διακρίθηκαν σε όλους τους τομείς της σχολικής ζωής.Οι διακρίσεις που απονεμήθηκαν αφορούσαν την κοινοτική δραστηριότητα, την οργάνωση του Πανηγυριού, τον αθλητικό τομέα, τους πανελλήνιους μαθητικούς επιστημονικούς διαγωνισμούς και τις ακαδημαϊκές επιδόσεις των παιδιών.

Ειδικότερα, τιμήθηκαν με βραβείο για τις εξαιρετικές διακρίσεις που απέσπασαν σε Πανελλήνιες και Διεθνείς Διοργανώσεις, καθώς και για τις σημαντικές επιδόσεις τους σε αθλητικές δραστηριότητες οι:

• Ο Δημήτρης Μελάς (Β4) για το Α΄ Βραβείο«Ευκλείδη», Α΄ Βραβείο«Αρχιμήδη», την κατάκτηση του Αργυρού Μεταλλίουστην 35ηΒαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδαστο Βελιγράδι και την επιλογή του να εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα στη Ρουμανία.
  • Η Βασιλική Τσίκνα (Β1) για το 2οΒραβείοστον τελικό του Πανελλαδικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου που διοργάνωσε η Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία.  Κατέκτησε επίσης το 3οΒραβείοστον τελικό του 7ουΠανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου.
  • Η Ξένια Αλεξίου (Β2) για το 2ο  Βραβείοπου απέσπασε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής «Αριστοτέλης» 2018.
  • Η Ξένια Αλεξίου (Β2) για τη διάκρισή της, την κατάκτηση της 4ηςθέσηςστον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Χημείας και την πρόσκληση στο τμήμα Χημείας του ΕΚΠΑ να παρακολουθήσει την προετοιμασία για την επιλογή της εθνικής ομάδας που θα συμμετέχει στη Διεθνή Ολυμπιάδα Χημείας.
  • Ο Δημήτρης Σφυρής (Β1) για τη συνολική συνεισφορά του και την υπεύθυνη στάση του ως ταμίας στην Μαθητική Κοινότητα.
  • Η Λυδία Κριμιτσά (Α3) για την 1ηθέσηπου κατέκτησε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΠΚΑ΄ 2017, τη 2ηθέσηστα 200μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων2017, την 1ηθέσημε την Εθνική Ομάδα στα 4x100 στη Διεθνή Συνάντηση Ελλάδας-Κύπρου, την 3ηθέσηστο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα200μ. 2018, την 1ηθέσηστο ΑΣΙΣ σε όλες τις διοργανώσεις.  Είναι μέλος επίσης της Εθνικής Ομάδας Στίβου.
  • Οι μαθήτριες: Άννυ Καλογεροπούλου (Α1), Δήμητρα Ζαχαροπούλου (Α3), Ελένη Κοντούδη (Α5), Βίκυ Παπαδοπούλου (Α5), Αδάμ-Παπαδοπούλου Λυδία (Β1), Δωρονίκη Κυριάκου (Β1), Μαρκέλλα Λαναρά (Β1), Κατερίνα Μερκουριάδη (Β1), Εύα Περγαντή (Β1), Ξένια Αλεξίου (Β2), Ισμήνη Τσακίρη (Β2), Ασπασία Βαμβουρέλη (Β3), Αθηνά Βογιατζόγλου (Β3), Σέτη Κανέττη (Β4) για τηνκατάκτηση της1ηςθέσης στοΠανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Βόλεϊ και την 7ηθέσηστο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα στην Τσεχία.
  • Οι μαθητές:  Κάρολος Κωνσταντίνης-Τσεζάνας (Α1), Γιάννης Κοσμάς (Α2), Σπύρος Χάκας (Α2), Απόστολος Στράτος (Α3), Δημήτρης Καραγατσλής (Α4), Νικόλαος Ηλιακόπουλος (Β1), Ραφαήλ Μανώλαρος (Β1), Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος (Β2), Βαγγέλης Δοροβάτας (Β2), Χρήστος Ηλιακόπουλος (Β2), Χρήστος Αλεξόπουλος (Β4), Βασίλης Μαρής (Β4), Διονύσης Μπουγάτσος (Β4) και Τάσος Σωνάκης (Β4) για τη συμμετοχή τους στη Σχολική Ομάδα Λυκείου, την 1ηθέσηστο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Βόλεϊ Λυκείουτου Υπουργείου Παιδείας και την 10ηθέσηστο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Βόλεϊστην Τσεχία.