Διακρίσεις σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής

physics

Οι μαθητές/τριες της ε΄ και στ΄ Δημοτικού διακρίθηκαν και φέτος στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Αριστοτέλης» που αντλεί τη θεματολογία του από το μάθημα της Φυσικής των δύο τελευταίων τάξεων του Δημοτικού.

Τον διαγωνισμό διοργανώνει το Τμήμα Φυσικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, η Ένωση Ελλήνων Φυσικών και η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση. Την φετινή χρονιά στη β΄ φάση του διαγωνισμού συμμετείχαν συνολικά 2474 μαθητές της ε΄ τάξης και 2012 μαθητές της στ΄ τάξης. Από τους 997 πρωτεύσαντες της ε΄ τάξης και από τους 871 πρωτεύσαντες της στ΄ τάξης, οι μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας είχαν τις αντίστοιχες διακρίσεις με βάση τη γενική κατάταξη:

1ο Βραβείο Αριστείας οι:

• Νέγρης Νικόλαος (ε΄ Δημ.) 2ος
  • Γαγάνη Ειρήνη (ε΄ Δημ.)12η
  • Καπετανάκου Κωνσταντίνα (ε΄ Δημ.) 39η
  • Λουτσίδη Ελένη (ε΄ Δημ.) 58η
  • Αλεξανδροπούλου Μαρία – Ελένη (ε΄ Δημ.) 66η

2ο Βραβείο Αριστείας οι:

• Αναστασίου Δημήτρης (στ΄ Δημ.) 166ος
  • Δροσατάκης Κωνσταντίνος (ε΄ Δημ.) 134ος

3ο Βραβείο Αριστείας οι:

• Γιαβρίδη Μαρίνα (στ΄ Δημ.) 489η
  • Μιχαλίτσης Ιωάννης (ε΄ Δημ.) 351ος
  • Αντάκη Σιμόνη (ε΄ Δημ.) 483η
  • Εύφημο Μνεία οι:
  • Μπούκης Ιωάννης (στ΄ Δημ.) 552ος
  • Δάφνος Δημήτρης (στ΄ Δημ.) 757ος
  • Μουλάκης Δημήτρης (ε΄ Δημ.) 663ος

Συγχαίρουμε τους μαθητές μας και τις μαθήτριές μας και τους ευχόμαστε, η αγάπη και ο ενθουσιασμός τους για το μάθημα της Φυσικής, να τους οδηγήσει και σε επόμενες διακρίσεις.