Επιτυχίες στη Χημεία

epityhies_toy_sholeioy_mas_ston_32o_pmdh

Σημαντικές επιτυχίες σημείωσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ Λυκείου στον 32ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Χημείας που διεξήχθη στις 17 Μαρτίου 2018.

• Η Ξένια Αλεξίου (B΄ΛΥ) κατέλαβε την 4η θέση με βαθμό 94%  (βαθμολογία 1ου 96%) και της προτάθηκε να συμμετάσχει στην προετοιμασία για την επιλογή της εθνικής ομάδας.
  • Ικανοποιητικές βαθμολογίες πέτυχαν και οι μαθητές της Β΄Λυκείου: Ορέστης Κωνστανταρόπουλος (42ος) με 75%, Μαρία-Χριστίνα Καβαλάκη (109η) με 65% και Ισμήνη Τσακίρη (186η) με 61%.

Από την Α΄Λυκείου πολύ αξιόλογες επιτυχίες σημείωσαν ο Πασχάλης Σάρρας (18ος ) με 85,5%  (βαθμολογία 1ου 98,5%), ο Χαράλαμπος Κανδυλάκης (21ος) με 83,5%, ο  Νικόλαος Σούρλας- Κοτζαμάνης (37ος) με 78% και ο Παύλος Μόσχος-Σισμάνης (130ος) με 67% .

Για τη συμμετοχή  στον 32ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας, υλοποιήθηκε για 2η συνεχή χρονιά πρόγραμμα προετοιμασίας το οποίο οργανώθηκε από τον συντονισμό Χημείας του Λυκείου και δίδαξαν οι :

Ε. Καλιφατίδου , Χ. Τριανταφύλλου, Ι. Τσουλφανίδης στα τμήματα της  Α΄ Λυκείου.

Χ. Τριανταφύλλου, Α. Λιούκα, Λ. Νεοκοσμίδης στα τμήματα της Β΄ Λυκείου.

Αξίζουν συγχαρητήρια τόσο στα παιδιά για τις επιδόσεις τους όσο και στους/στις καθηγητές/τριες για την προσπάθειά τους.