Η ε’ Δημοτικού γνωρίζει το Ινστιτούτο Cervantes

Η ε’ Δημοτικού γνωρίζει το Ινστιτούτο Cervantes - Κεντρική Εικόνα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ε’ Δημοτικού του τμήματος Ισπανικών επισκέφθηκαν για πρώτη φορά την Τετάρτη 19 Μαρτίου 2014 την έδρα του Ινστιτούτου Cervantes στην Αθήνα. Εκεί ξεναγήθηκαν από τη διευθύντρια σπουδών κα Sandra Rivas και την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης κα Ana Roca στην αίθουσα εκδηλώσεων, στον εκθεσιακό χώρο και στη βιβλιοθήκη του Ινστιτούτου. Στη συνέχεια συμμετείχαν σε γλωσσικό παιχνίδι βασισμένο στις λεξιλογικές τους γνώσεις. Τέλος, η διευθύντρια σπουδών παρουσίασε στα παιδιά τη διαδικασία των προφορικών εξετάσεων για το δίπλωμα DELE A1  και συγχρόνως τους έδωσε την ευκαιρία να εξασκηθούν προφορικά στις απαιτήσεις των συγκεκριμένων διπλωμάτων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συνοδευόταν  από τον καθηγητή τους κ. Λεωνίδα Ρεμπελάκο.