Συμμετοχή της Σχολής Μωραΐτη στο 10ο Φεστιβάλ ΛΕΑ

Στο πλαίσιο του 10ου Φεστιβάλ ΛΕΑ – Λογοτεχνία Εν Αθήναις (Αθήνα, παγκόσμια πρωτεύουσα βιβλίου ΟΥΝΕΣΚΟ 2018), η πολυβραβευμένη συγγραφέας και εικονογράφος Ισόλ Μισέντα επισκέφθηκε το Σχολείο στις 11 Ιουνίου, για να παρουσιάσει δύο από τα βιβλία της. Με αφορμή αυτήν την παρουσίαση πραγματοποίησε γλωσσικό εργαστήρι με τη συμμετοχή των μαθητών/τριών του τμήματος Ισπανικών της δ΄και στ΄Δημοτικού. Τα βιβλία που παρουσιάστηκαν ήταν το πολυβραβευμένο «Νοτούρνο» (μεταφρασμένο στα ελληνικά από τις εκδόσεις Μάρτης) και το «Abecedario a mano» στην πρωτότυπη έκδοση. Οι δραστηριότητες ήταν εστιασμένες στην αλληλεπίδραση ανάμεσα στον προσωπικό της τρόπο δημιουργίας εικόνων και κειμένων και στον τρόπο πρόσληψης των μηνυμάτων στην Ισπανική γλώσσα εκ μέρους των μαθητών. Τη συγγραφέα υποδέχτηκε το τμήμα Ισπανικών καθώς και οι διευθύντριες του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού.