Σχεδιάζοντας κόσμους στο Minecraft

minecraft

Οι μαθητές/τριες που συμμετέχουν στο απογευματινό μάθημα «Minecraft: Education Edition» συνεργάστηκαν φέτος για να υλοποιήσουν διάφορα projects (Ιστορίες κλασμάτων, Tα 7 θαύματα του αρχαίου κόσμου κ.ά.) και έζησαν όλες τις φάσεις που απαιτούνται για την ολοκλήρωση μιας ομαδικής εργασίας. Αρχικά, συνέλεξαν και αξιολόγησαν πληροφορίες από το διαδίκτυο, σχεδίασαν σε χαρτί τις κατασκευές τους και έκαναν μετρήσεις. Στη συνέχεια, ξεκίνησαν τις ψηφιακές τους δημιουργίες στον ασφαλή τρισδιάστατο κόσμο του Minecraft και τις «έντυσαν» με ιστορίες που έγραψαν σχετικά με τους ανθρώπους που «κατοικούν» εκεί. Έτσι οι μαθητές και οι μαθήτριες έμαθαν να συνεργάζονται, να αλληλεπιδρούν με τον ψηφιακό κόσμο, να αναπτύσσουν τη δημιουργικότητά τους και να βρίσκουν λύσεις σε προβλήματα μέσα από τον καταιγισμό ιδεών και τον πειραματισμό. Στο τέλος της σχολικής χρονιάς, οι εργασίες των παιδιών παρουσιάστηκαν στην είσοδο του Σχολείου, τόσο σε έντυπη όσο και σε ψηφιακή μορφή, και οι μαθητές της ομάδας του Minecraft ανέλαβαν στα διαλείμματα την ξενάγηση των συμμαθητών τους στον συγκεκριμένο εικονικό κόσμο.