Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας στο Cervantes

Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας στο Cervantes - Κεντρική Εικόνα

25 μαθητές και μαθήτριες της β’ και της γ’ Γυμνασίου του τμήματος Ισπανικών επισκέφθηκαν, το Σάββατο 08 Μαρτίου 2014, την έδρα του Ινστιτούτου Cervantes στην Αθήνα. Εκεί ξεναγήθηκαν στη βιβλιοθήκη του από τη διευθύντρια σπουδών κα Sandra Rivas και την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης κα Ana Roca. Στη συνέχεια συμμετείχαν σε γλωσσική δραστηριότητα βασισμένη στη βιογραφία οκτώ σπουδαίων γυναικείων προσωπικοτήτων του Ισπανόφωνου κόσμου. Τέλος, η διευθύντρια σπουδών παρουσίασε στα παιδιά τη διαδικασία των προφορικών εξετάσεων για τα διπλώματα DELE A2 και Β1 (escolar) και συγχρόνως τους έδωσε την ευκαιρία να εξασκηθούν προφορικά στις απαιτήσεις των συγκεκριμένων διπλωμάτων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συνοδεύονταν από τους καθηγητές τους, κα Έλσα Μαρτίνεθ και κ. Λεωνίδα Ρεμπελάκο.