Ομιλία του αποφοίτου Ευάγγελου Ανανιάδη Μπασιά

eyaggeloy_ananiadi_mpasia

Ο απόφοιτός μας Ευάγγελος Ανανιάδης Μπασιάς (‘98), στέλεχος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, (Supervisory Oversight and NCA Relations Division), πραγματοποίησε ομιλία προς τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β’ Λυκείου, την Παρασκευή 18 Μαΐου στο Θέατρο του Σχολείου.

Η ομιλία αναφερόταν στον ρόλο και το έργο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και εντασσόταν στο πρόγραμμα «Back to school» που θεσπίσθηκε για τον εορτασμό των 20 χρόνων από την ίδρυσή της. Η δραστηριότητα αυτή της Τράπεζας πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του εορτασμού της επετείου της διακήρυξης του Ρομπέρ Σουμάν, ευρύτερα γνωστής και ως « ημέρας της Ευρώπης» (9 Μαΐου).

Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και υπέβαλαν στον ομιλητή εύστοχα ερωτήματα.