Εθελοντές Δασοπυροσβέστες στη Σχολή Μωραΐτη

41._a_dim_-_dasopyrosvestes

Στο πλαίσιο του Εκπαιδευτικού Περιβαλλοντικού Προγράμματος «Μελλοντικοί ενεργοί πολίτες - Δάσος: Πηγή Ζωής», την Τρίτη 15 Μαΐου 2018,  τα μέλη της Ομάδας Εθελοντών Δασοπυροπροστασίας Αττικής ( Ε.ΔΑΣ.Α) επισκέφτηκαν το Σχολείο μας και ενημέρωσαν τα παιδιά της α΄ τάξης για τη σπουδαιότητα του δάσους, τη χρησιμότητά του αλλά και τους κινδύνους που το απειλούν. Μίλησαν, επίσης, για τα μέσα προστασίας του δάσους ενώ τόνισαν την αξία του εθελοντισμού γενικά, αλλά και την ιδιαίτερη σημασία το έργου των εθελοντών πυροσβεστών. Το πιο σημαντικό: επεσήμαναν στα παιδιά τι μπορούμε να κάνουμε εμείς, οι πολίτες, για την προστασία του δάσους.

Οι δασοπυροσβέστες, αφού ενημέρωσαν τα παιδιά, παρουσίασαν τον εξοπλισμό που φορούν και χρησιμοποιούν. Τέλος συνομίλησαν μαζί τους απαντώντας σε ερωτήσεις και απορίες τους.