Πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 4x4 in Schools

4x4_in_schools_2018

Για 3η συνεχόμενη χρονιά, η ομάδα του Σχολείου Tessera Extreme Racing, η οποία συμμετείχε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 4χ4 in Schools (11-13/5), προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2019. Η ομάδα κατέκτησε την 3η θέση και απέσπασε σημαντικά βραβεία. Συγκεκριμένα  η ομάδα μας τιμήθηκε με το βραβείο Καινοτόμου Σκέψης, το βραβείο Έρευνας και Ανάπτυξης, το βραβείο καλύτερων ενεργειών Marketing, καλύτερου Χαρτοφυλακίου, καθώς και το βραβείο Pulling Challenge.

To Land Rover 4x4 in Schools οδηγεί τους μαθητές στην εμπειρική απόκτηση βασικών γνώσεων πάνω στις Σύγχρονες Επιστήμες, Νέες Τεχνολογίες, Μηχανική και Μαθηματικά, συνδυάζοντας και τις Τέχνες (STEAM Education), καθώς και στην ανάπτυξη πολύτιμων δεξιοτήτων και ικανοτήτων (προσωπικών και επαγγελματικών). Επιπλέον, οι μαθητές αποκτούν γνώσεις Καινοτομίας & Επιχειρηματικότητας, μαθαίνουν να συνεργάζονται και να δουλεύουν ομαδικά . Στο πλαίσιο συμμετοχής τους στο διαγωνισμό οι μαθητές δημιουργούν ένα τηλεκατευθυνόμενο όχημα (4x4) με βάση συγκεκριμένες προδιαγραφές . Το όχημα πρέπει να έχει δυνατότητες παρόμοιες με εκείνες ενός πραγματικού οχήματος 4x4 και να μπορεί να κατευθυνθεί εξ αποστάσεως σε μια “off road” πίστα αγώνων με πραγματικά εμπόδια.

Περισσότερα για την ομάδα και τον διαγωνισμό μπορείτε να μάθετε στο www.4extreme.gr

Την ομάδα αποτελούν οι μαθητές: Γιάννης Πλατανίτης, Δανάη Παπαευγενίου, Ιωάννα Πεπόνη και Δημήτρης Μελάς

Υπεύθυνοι καθηγητές: Μ. Μπαρδούνια, Κ. Χονδρογιάννης