Σημαντική διάκριση στο F1 in Schools

f1inschools_2018

Η ομάδα White Squall Racing (W.S.R.) του Σχολείου, η οποία συμμετείχε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα F1 in Schools (4-6/5), κέρδισε για 3η συνεχόμενη χρονιά το βραβείο ταχύτερου μοντέλου, διανύοντας μία απόσταση 20 μέτρων σε 0,956 sec. Επίσης, στην προσπάθεια αυτή η ομάδα κατέκτησε και το βραβείο καλύτερης ιστοσελίδας.

Το F1 in Schools είναι ο μεγαλύτερος διαγωνισμός τεχνολογίας στον κόσμο και ένα από τα πιο ολοκληρωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα για την ενίσχυση του ενδιαφέροντος των μαθητών για τις Φυσικές Επιστήμες, Νέες Τεχνολογίες, Μηχανική και Μαθηματικά (βλέπετε STEM Education).

Για να υποστηρίξετε την ομάδα του Σχολείου αλλά και για να μάθετε περισσότερα για  τον διαγωνισμό, μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα της ομάδας: www.wsr.gr

Η ομάδα αποτελείται από τους: Γ. Εμμανουηλίδη, Σ. Γεωργίου, Α. Μάντη, Λ. Μαυρέα, Η. Σιεμέκη και Χ. Χριστίδη.

Υπ. Καθηγητές: Μ. Μπαρδούνιας, Κ. Χονδρογιάννης