Παιδαγωγική του Δάσους στο Τμήμα Γερμανικών

paidagogiki_toy_dasoys_sto_tmima_germanikon

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της α’ και β’ τάξης Δημοτικού του τμήματος Γερμανικών τη σχολική χρονιά 2017-2018 ασχολήθηκαν, στο πλαίσιο του «ΣΥΝ.ΔΡ.Α.ΜΩ», με θέματα σχετικά με τη ζωή στο δάσος. Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν με βάση το παιδαγωγικό μεταρρυθμιστικό κίνημα της «Παιδαγωγικής του Δάσους». Σήμερα λειτουργούν πάνω από 500 «Σχολεία του δάσους» στη Γερμανία και αντίστοιχος αριθμός στην Αυστρία και την Ελβετία. Τα παιδιά χρησιμοποίησαν το δάσος ως χώρο μάθησης και ήρθαν σε επαφή με τη ζωή των ζώων, τα φυτά, τον καιρό και άλλα σχετικά θέματα.

Βγήκαν και στο δασάκι του Σχολείου, αποτύπωσαν εικόνες με κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά, έφτιαξαν με την καθοδήγηση του Παναγιώτη Λατσούδη, καθηγητή τεχνολογίας στο Γυμνάσιο και υπεύθυνο του «ΣΥΝ.ΔΡ.Α.ΜΩ», ταΐστρες για πουλιά, αναβίωσαν γερμανικά έθιμα και ζωγράφισαν έργα βασισμένα στο έργο «Δέντρο» αυστριακού ζωγράφου Gustav Klimt.

Δείγματα από τις εργασίες τους εκτίθενται σε ταμπλό στην είσοδο του Σχολείου.