Η β΄ Δημοτικού στην Πάρνηθα

40._b_dim_-_parnitha

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της β΄ τάξης του Δημοτικού επισκέφθηκαν στις 26 και 27 Απριλίου το ορεινό καταφύγιο Μπάφι στην Πάρνηθα, στο πλαίσιο της συμμετοχής τους στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Εξερεύνηση στο δάσος». Έμπειροι εμψυχωτές της Trekking Hellas χώρισαν τα παιδιά σε ομάδες και περπατώντας μαζί τους στα μονοπάτια του Εθνικού Δρυμού, άρχισαν την εξερεύνηση.

Τα παιδιά αναγνώρισαν ίχνη ζώων και έμαθαν να ξεχωρίζουν τους ήχους τους, παρατήρησαν σπάνια είδη λουλουδιών, έμαθαν να υπολογίζουν την ηλικία ενός έλατου, τους κινδύνους για το δάσος κ.ά. Μέσα από αυτό το βιωματικό πρόγραμμα ήρθαν σε επαφή με τη φύση και συνειδητοποίησαν την αξία της ύπαρξης του δάσους στην ανθρώπινη ζωή.

Την επόμενη μέρα στο Σχολείο έγραψαν σε μορφή ημερολογίου για την μοναδική αυτή εμπειρία τους!