Συνέδριο για την Εκπαίδευση

synedrio_gia_tin_ekpaideysi

Στις 20-22 Απριλίου  2018, στις εγκαταστάσεις του Σχολείου, ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του 3ου Πανελλήνιου Συνέδριου με θέμα «Εκπαίδευση στον 21ο αιώνα: αναζητώντας την καινοτομία, την τέχνη, τη δημιουργικότητα», που διοργάνωσαν το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του ΕΚΕΔΙΣΥ, η Παιδαγωγική Εταιρεία Ελλάδος, το Ελληνικό Τμήμα της ΙΒΒΥ-Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου και η Σχολή Μωραΐτη, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και του Δήμου Φιλοθέης – Ψυχικού.
Οι θεματικές ενότητες κάλυψαν τομείς όπως: Μουσειακή Αγωγή, Ιστορία Εκπαίδευσης, Διαπολιτισμική και Ειδική Αγωγή, Φιλαναγνωσία, Δημιουργική Γραφή, Εκπαιδευτική Έρευνα, Εκπαίδευσης και Νέες Τεχνολογίες κλπ.
 Η Χορωδία της Σχολής Μωραΐτη συμμετείχε με ένα απόσπασμα από τη φετινή της παράσταση στον φανταστικό κόσμο της Mary Poppins, ενώ δύο μαθήτριες ερμήνευσαν ντουέτο από το μιούζικαλ Grease που ανέβηκε πρόσφατα στο Σχολείο.