Προσομοίωση Δίκης στη Σχολή Μωραΐτη

Mock trial

Το Σχολείο μας, για πρώτη φορά διοργάνωσε Εικονική Δίκη (Mock trial) σε συνεργασία με το The Lawyer Portal, στην οποία  συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από το IB, το Λύκειο και τον όμιλο Forensics του Γυμνασίου. Τα παιδιά, το Σάββατο 21 Απριλίου στο κτήριο του ΙΒ, πρώτα ενημερώθηκαν από εκπρόσωπο του The Lawyer Portal για το νομικό σύστημα της Αγγλίας, τις διαδικασίες που ακολουθούνται σε ένα δικαστήριο και τον τρόπο αγόρευσης των δικηγόρων. Στη συνέχεια, τους δόθηκε μία πραγματική υπόθεση και αφού ο καθένας ανέλαβε από ένα ρόλο ( κατηγορούμενος, εισαγγελέας κτλ) προχώρησαν στη διαδικασία της δίκης. Στο τέλος, οι ένορκοι έβγαλαν ετυμηγορία με βάση τους λόγους και τα στοιχεία που τους παρουσιάστηκαν. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συνεργάστηκαν μεταξύ τους, ανέπτυξαν την κριτική τους σκέψη και τις δεξιότητες πειθούς και ρητορικής.

Υπεύθυνη διοργάνωσης: κα Elizabeth Ball

Υπεύθυνες Προετοιμασίας: κα Ρουθ Μαργέλου και κα Κλειώ Τρούγκου