IB Visual Arts Exhibition

ib_visual_art_2018

Η ετήσια έκθεση Visual Arts του τμήματος Art του ΙΒ, αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της τελικής αξιολόγησης του μαθήματος Art, το οποίο προσφέρεται ως δυνατότητα επιλογής στο πρόγραμμα των μαθητών/τριών του International Baccalaureate. Η έκθεση πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 12 Απριλίου, στον χώρο του Ωδείου Αθηνών, όπου 21 μαθητές/τριες του εν λόγω τμήματος, παρουσίασαν στο κοινό έργα τους από την δουλειά των δυο τελευταίων ετών. Τα εκθέματα ανήκαν σε διαφορετικούς τομείς της τέχνης, όπως η ζωγραφική, η γλυπτική, το κολάζ, τα αρχιτεκτονικά σχέδια και οι εφαρμογές video. Οι μαθητές έστησαν και παρουσίασαν την δουλειά τους, συνομίλησαν με τους επισκέπτες της έκθεσης και απάντησαν σε ερωτήσεις. Αξίζει να σημειωθεί ότι όλοι οι υποψήφιοι έγιναν δεκτοί από τα πανεπιστήμια της επιλογής τους.  Αρχιτεκτονική, Ιστορία Τέχνης, Fine Arts, Management ακόμη και Νομική είναι κάποιες από τις σχολές στις οποίες θα συνεχίσουν τις σπουδές τους.

Καθηγήτριες τμήματος Αrt: Μαρίνα Κουρούμαλη (υπεύθυνη τμήματος), Θεοδώρα Παπάζογλου, Μαρία Κόντη, Σάρα Γερουλάνου, Ιωάννα Βετσοπούλου.